Telefony

Zaskakujące fakty o firmie Samsung

Zaskakujące fakty o firmie Samsung

Samsung jest bez wątpienia jedną z najlepiej prosperujących firm technologicznych w chwili obecnej i prawdopodobnie największym sprzedawcą urządzeń elektronicznych na świecie. Oto zestawienie kilku faktów o firmie Samsung, o których prawdopodobnie nie wiedziałeś.

1. Byung-Chull Lee założył Samsunga w 1938 roku w mieście Taegu (Korea) z początkową inwestycją 30.000 wonów (po dzisiejszym kursie około 20 euro). Pierwotną działalnością firmy była sprzedaż suszonych ryb.

2. Samsung prowadzi działalność w około 80 różnych sektorach przemysłu, od produkcji supertankowców po ubezpieczenia na życie, przemysł lotniczy i oczywiście telefony komórkowe. Dział budowlany jest odpowiedzialny za Burl Khalifa, najwyższy budynek na świecie.

3. W 1969 r. Samsung rozpoczął produkcję urządzeń elektronicznych. Pierwszym urządzeniem firmy był czarno-biały telewizor, który pojawił się na rynku w 1970 roku. Jednak dopiero w połowie lat 80. zaczęto naprawdę inwestować w elektronikę użytkową.

4. Kun-hee Lee zastąpił swojego ojca w 1987 roku. Pięć lat później zebrał najwyższe kierownictwo firmy na całym świecie, aby poinformować je o nowym kierunku: „Zamierzamy zmienić wszystko oprócz żon i dzieci” – powiedział. Sprawdź, co obecnie planuje Samsung.

5. Roczne dochody Samsunga stanowią 17 % PKB Korei Południowej.

6. Wydatki na reklamę w 2012 r. wyniosły 4 miliardy dolarów, do czego można dodać jeszcze 5 miliardów zainwestowanych w marketing. Liczby, które znacznie przewyższają liczby bezpośrednich konkurentów w świecie elektroniki użytkowej, a nawet więcej niż Coca Cola.

7. W 1995 roku, jak głosi legenda firmy, w jednym z pierwszych wyprodukowanych przez nią telefonów komórkowych wykryto poważną wadę produkcyjną. Kiedy Kun-hee Lee dowiedział się o tym, osobiście udał się do fabryki, nakazał zniszczenie wszystkich wyprodukowanych telefonów i zapewnił, że już nigdy więcej nie wyprodukuje produktu, który nie działa.

8. Samsung Electronics zatrudnia ponad 370 000 pracowników na całym świecie. Dla porównania, Apple zatrudnia 80 000, a Microsoft nieco ponad 97 000 pracowników.

9. W 2012 r. wyprodukowali 215,8 mln smartfonów, czyli więcej niż łącznie trzej kolejni konkurencyjni producenci.

Zaskoczony? Nieźle jak na firmę, która zaczynała od sprzedaży suszonych ryb i której wczesne urządzenia elektroniczne czasami nie działały.